niedziela, 27 lutego 2011

CZAS SIAĆ

Już w lutym można przygotowywać rozsady warzyw. Wcześniej trzeba sprawdzić czy istnieją warunki do tego przedsięwzięcia. Prócz chęci i nasion potzrebne nam będzie ciepłe, jasne pomieszczenie, podłoże, drobny sprzęt, doniczki, skrzynki, itp.
Podłoże powinno się przygotować jesienią pamiętając, aby był to materiał dobrej jakości - pulchny, przewiewny, sasobny w składniki pokarmowe, dobrze utrzymujący wilgoć z odczynem pH zblizonym do obojętnego, bez żadnych skażeń i zakażeń chorobowych.
Dość pospolitym błędem w produkcji rozsad jest zbyt płytkie, albo za głębokie sianie nasion i zapominanie o odpowiednio silnym uciskaniu podłoża po wysiewie ziarenek.
Dla uniknięcia ewentualnych potknięć, radzę dokonać zakupu fachowo przygotowanego podłoża w sklepie ogrodniczym.
Najlepszym podłożem dla rozsad - jak uważają doświadczeni fachowcy - jest materiał złożony z dwóch lub trzech głównych składników, z dodatkliem nawozów mineralnych. Najczęściej są to :
torf wysoki z piaskiem, torf wysoki z perlitem, torf z węglem brunatnym i z piaskiem, albo torf z węlem i korą.
W lekkim, pulchnym podłożu torfowym kiełkowanie, wschody i wzrosty roślin przebiegają szybciej niż w ziemiach ogrodniczych o wyższej zawartości próchnicy. Porowaty torf zapewnia nagromadzenie w podłożu dużej ilości powietrza i wody, co stanowi główną podstawę wegetacji w pierwszym stadium rozwoju roślin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz