poniedziałek, 28 lutego 2011

CIĘCIA ODMŁADZAJĄCE

Cięcia prześwietlające polegają nie tylko na usuwaniu nadmiaru gałęzi, ale na poprawieniu ich kondycji, gdyż równocześnie z rozjaśnianiem korony usuwamy gałęzie stare, chore i zmęczone wieloletnim owocowaniem. Zastępujemy je nowymi, którym dajemy miejsce usuwając stare konary.
Stare drzewa zaniedbywane przez całe lata, lub uszkodzone przez wiatry, mrozy czy choroby można poddawać zabiegom odmładzającym poprzez cięcia o takiej samej nazwie. Utrwaliła się już bowiem definicja "cięcia odmładzającego".
Starszym drzewom można nadać młodszą formę i nowe zdolności produkcyjne poprzez cięcia odmładzające, polegające na radykalnym usunięciu konarów, a nawet ścięcie drzewa na wysokości 10-15 cm nad ziemią.
Jeśli przez kilka lat drzewo owocowe, np. jabłoń nie było cięte, z biegiem czasu rodzić będzie coraz mniej i coraz mniejsze owoce.
Drzewa pienne mają z reguły koronę nierównomiernie rozwiniętą. W górze, w części wierzchołkowej znajdują się gałęzie silne tzw. wilki, część dolna prawie zupełnie pozbawiona jest gałęzi owoconośnych. Owocuje tylko "góra". Dla zmiany tej sytuacji wykonuje się cięcia odmładzające - radykalne lub umiarkowane -obniżające koronę drzewa.
Cięcia odmładzające nie mogą obyć się bez pił. Na działce w użyciu bywa zazwyczaj piła ręczna. Tnąc grubą gałąź powinniśmy unikać oderwania się jej pod własnym ciężarem i zerwania kory z części pozostawionej przy koronie. Można takim przypadkom zapobiec nadpiłowując najpierw gałąź od spodu na głębokość 1/3 jej grubości, a następnie piłować z góry na wprost cięcia od dołu.
Miejsce cięcia należy następnie wyrównać i wygładzić oraz posmarować maścią ogrodniczą.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz